Ekonomi

Muğla Valiliği Köyceğiz’deki yeraltı suyunun kiralanması için ihale yapacak

ESMA TURAN

Köyceğiz ilçesindeki yeraltı sularının Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Uyum Müdürlüğü (YİKOB) tarafından 3 yıl süreyle kiralanmasına ilişkin ihale yarın yapılacak. Muğla Su Girişimi, YİKOB’un yer altı suyunu kiralama yetkisinin olmadığını belirterek, ihalenin iptal edilmesi çağrısında bulundu.

YİKOB, Köyceğiz Yayla İlçesi’nde yer altı sularının içme suyu olarak 3 yıllığına kiraya satışı için 18 Ocak’ta ihale açtı. YİKOB internet sitesinde yer alan duyuruda, “Köyceğiz İlçesi Yayla Mahallesi’nde konumu, sınırları ve debisi aşağıda yazılı olan Yeraltı Suyunun İçme Suyu Amaçlı 3 yıllığına Satılık olarak kiralanması ihalesi Açık İhale Usulü ile yapılmıştır. 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 45 inci maddesi uyarınca.” ‘ ile ihaleye çıkacak. İhale tarihi 8 Şubat Perşembe olarak belirlendi.

“MEŞRU MÜCADELEMİ DEVAM EDECEĞİZ”

İhaleye Muğla Su Girişimi tepki gösterdi. İnisiyatif tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Yatırım İzleme ve Uyum Müdürlüğü’nün görev ve yetkileri yönetmeliğin çalışma usul ve esaslarını belirleyen 5. unsurunda tanımlanmış. Bu görev ve yetkiler arasında yer altı suyunu kiralama yetkisi yer almıyor. Yönetmeliğe aykırıdır. Muğla YİKOB, su varlıklarının görev ve yetkisi dışında özelleştirilmesi için ihale açacak.” ve bu bir suçtur. Muğla Su Girişimi olarak suyun yaşam hakkı olduğu ve ticarileştirilemeyeceği gerçeğinden yola çıkarak çalışmalarımızın gereği olarak suç olan söz konusu ihalenin iptal edilmesi için Muğla Valiliğini gerekeni yapmaya davet ediyoruz. MSI olarak konunun takipçisi olacağız ve ihale gerçekleşirse bu özelleştirme girişimini durduracağız. Bu amaçla her türlü hukuki ve hukuki çalışmaları yürüteceğimizi kamuoyuna duyuruyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu